MDCAT
Physics
2022
Physics · Work, Power & Energy
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more physics questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
Question
The consumption of energy by a 60 W bulb in 2 s is:
Options
- A
120 J
- B
60 J
- C
30 J
- D
0.02 J
Explanation
Given:
Power = P = 60 watt
Time = t = 2 seconds
Energy = E = ?
To determine the consumption of energy, we can use the formula:
E = P × t
E = 60 × 2
E = 120 Joules
Given:
Power = P = 60 watt
Time = t = 2 seconds
Energy = E = ?
To determine the consumption of energy, we can use the formula:
E = P × t
E = 60 × 2
E = 120 Joules
Tagged under Physics · Work, Power & Energy · 2022