Physics · Alternating Current
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more physics questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
The relation between an alternative current voltage source and time in international system units is:
V = 120 sin (100𝜋t) cos (100𝜋t) volt value of peak velocity and frequency will be respectively:-
- A
120 volt and 100 Hz
- B
120/√2 volt and 100 Hz
- C
60 volt and 200 Hz
- D
60 volt and 100 Hz
Explanation is given below.
This option is incorrect.
V=120sin(100πt)cos(100πt)V
We know: sin2𝜭=2sin𝜭cos𝜭
V= 60sin2(100πt)V
=60sin200πtV
Let's compare it with standard equation:
V=V0sinωt
Hence peak velocity V0 is= 60V.
ω=200π
We know frequency f=ω/2π
=200π/2π
=100Hz ans
This option is incorrect.
V=120sin(100πt)cos(100πt)V
We know: sin2𝜭=2sin𝜭cos𝜭
V= 60sin2(100πt)V
=60sin200πtV
Let's compare it with standard equation:
V=V0sinωt
Hence peak velocity V0 is= 60V.
ω=200π
We know frequency f=ω/2π
=200π/2π
=100Hz ans
This option is incorrect.
V=120sin(100πt)cos(100πt)V
We know: sin2𝜭=2sin𝜭cos𝜭
V= 60sin2(100πt)V
=60sin200πtV
Let's compare it with standard equation:
V=V0sinωt
Hence peak velocity V0 is= 60V.
ω=200π
We know frequency f=ω/2π
=200π/2π
=100Hz ans
V=120sin(100πt)cos(100πt)V
We know: sin2𝜭=2sin𝜭cos𝜭
V= 60sin2(100πt)V
=60sin200πtV
Let's compare it with standard equation:
V=V0sinωt
Hence peak velocity V0 is= 60V. ans
ω=200π
We know frequency f=ω/2π
=200π/2π
=100Hz ans
The answer C in the key is incorrect, it should be D
Tagged under Physics · Alternating Current · 2017