Physics · Wave Motion and Sound
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more physics questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
If the speed of sound in air is 340 m/sec. What is the wavelength of a 1-KHz sound wave?
- A
3.40m
- B
2.94m
- C
0.340m
- D
0.294m
According to the v=fλ
v= 340m/s
f= 1 x 103 Hz
Hence λ= v/f = 340 / 1x103= 0.34 m (option C is the correct option)
This option is incorrect.According to the v=fλ
v= 340m/s
f= 1 x 103 Hz
Hence λ= v/f = 340 / 1x103= 0.34 m
This option is incorrect. According to the v=fλ
v= 340m/s
f= 1 x 103 Hz
Hence λ= v/f = 340 / 1x103= 0.34 m
According to the v=fλ
v= 340m/s
f= 1 x 103 Hz
Hence λ= v/f = 340 / 1x103= 0.34 m (option C is the correct option)
This option is incorrect.
According to the v=fλ
v= 340m/s
f= 1 x 103 Hz
Hence λ= v/f = 340 / 1x103= 0.34 m
Tagged under Physics · Wave Motion and Sound · 2005