Physics · Heat and Thermodynamics
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more physics questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
A system absorbs 1000 joules of heat and delivers 600 joules of work while losing 100 joules of heat by conduction to the atmosphere. Calculate the change in the internal energy of the system.
- A
600 Joules
- B
500 J
- C
400J
- D
300 J
- E
200 J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Total energy = Given heat
= Word done+ Energy dissipated as heat+ Δinternal temperature
1000 = 600 + 300 + Δinternal temperature
Δ internal temperature = 1000 - 600 - 100 = 300J
Tagged under Physics · Heat and Thermodynamics · 2010