Physics · Alternating Current
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more physics questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
If an AC voltage of rms value of 10 volts is applied as input of a half-wave rectifier, then the voltage value of the DC output will be:
- A
10 V
- B
10.3 V
- C
10.7 V
- D
9.3 V
Since we have the voltage at AC input, which is 10 V, we just need to subtract this value by the diode drop, which is 0.7 V;
10 – 0.7 = 9.3V
This option is incorrect.
Since we have the voltage at AC input, which is 10 V, we just need to subtract this value by the diode drop, which is 0.7 V;
10 – 0.7 = 9.3V
This option is incorrect.
Since we have the voltage at AC input, which is 10 V, we just need to subtract this value by the diode drop, which is 0.7 V;
10 – 0.7 = 9.3V
This option is incorrect.
Since we have the voltage at AC input, which is 10 V, we just need to subtract this value by the diode drop, which is 0.7 V;
10 – 0.7 = 9.3V
This option is correct one.
Since we have the voltage at AC input, which is 10 V, we just need to subtract this value by the diode drop, which is 0.7 V;
10 – 0.7 = 9.3V
Tagged under Physics · Alternating Current · 2021