Chemistry · Introduction to Fundamental Concepts of Chemistry
Work through this past-paper style MCQ, then read the full explanation. Practice more chemistry questions on mMCQ with adaptive drills and topic analytics.
28g of N¬2 at STP will occupy a volume of:
- A
22.41 dm3
- B
44.82 dm3
- C
64.82 dm3
- D
2.241 dm3
To find the volume of a gas, we use the formula: Moles = Volume of gas / 22. 41
First, we find the moles of Nitrogen which are (mass / mr) so 28/28 = 1
The volume of gas = Moles x 22.41
Volume = 1 x 22.41 = 22.41 dm3
According to Avagadro’s law
1 mole of any gas at STP ( 1atm and 0°C) occupies 22.4L of volume.
Converting grams of N2 into moles:
Given mass/ molar mass
28g/28g= 1 mole
Since 1 mole of N2 at STP occupies 22.4dm3 so the right answer is OPTION A.
As per calculation, this option is incorrect.
According to Avagadro’s law
1 mole of any gas at STP ( 1atm and 0°C) occupies 22.4L of volume.
Converting grams of N2 into moles:
Given mass/ molar mass
28g/28g= 1 mole
Since 1 mole of N2 at STP occupies 22.4dm3 so the right answer is OPTION A.
As per calculation, this option is incorrect.
According to Avagadro’s law
1 mole of any gas at STP ( 1atm and 0°C) occupies 22.4L of volume.
Converting grams of N2 into moles:
Given mass/ molar mass
28g/28g= 1 mole
Since 1 mole of N2 at STP occupies 22.4dm3 so the right answer is OPTION A.
As per calculation, this option is incorrect.
According to Avagadro’s law
1 mole of any gas at STP ( 1atm and 0°C) occupies 22.4L of volume.
Converting grams of N2 into moles:
Given mass/ molar mass
28g/28g= 1 mole
Since 1 mole of N2 at STP occupies 22.4dm3 so the right answer is OPTION A.
Tagged under Chemistry · Introduction to Fundamental Concepts of Chemistry · 2017